Jak przygotować materiały szkoleniowe?

Uporządkowane informacje, jakie chcesz przekazać na szkoleniu stanowią znaczne ułatwienie zarówno dla Ciebie, jako prowadzącego, jak i dla uczestników. W jaki sposób przygotować materiały szkoleniowe w formie ulotek, plakatów czy katalogów, które pozwolą efektywnie przeprowadzić szkolenie i jednocześnie będą stanowiły wartościowe źródło wiedzy dla słuchaczy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas ich projektowania oraz wydruku.

Projekt graficzny materiałów

Po sprecyzowaniu zakresu informacji zastanów się, w jakiej formie możesz zamieścić je na ulotkach. Infografiki, wykresy czy tabele są tu jak najbardziej wskazane. Informacje przedstawione w taki sposób łatwiej zapamiętać, są zdecydowanie bardziej czytelne i przyjemniejsze w odbiorze. Pamiętaj, aby przygotować także wersję dla siebie – plan szkolenia, dzięki któremu będziesz miał pewność, że przekażesz słuchaczom wszystko, co zaplanowałeś.

Możesz także zlecić wykonanie projektu materiałów szkoleniowych grafikowi – najlepiej wybierz drukarnię, która świadczy kompleksowe usługi – zlecając wykonanie projektu i wydruk materiałów jednej firmie zaoszczędzisz pieniądze.

Doświadczony grafik zadba o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych informacji w taki sposób, by:

  • zajmowały optymalną powierzchnię ulotki, plakatu czy katalogu,
  • materiały szkoleniowe były czytelne.

plakaty druk

Format i rodzaj papieru

Wybierając rodzaj oraz format materiałów szkoleniowych warto pamiętać, by dopasować je odpowiednio do objętości treści, która ma się na nich znaleźć, ale i zgodnie z ich przeznaczeniem. Jako materiały szkoleniowe najlepiej sprawdzą się:

  • ulotki składane w formacie A4 – składane do: DL, A5, A6 – jako materiały, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą oraz plan szkolenia dla Ciebie,
  • katalogi szyte – w formacie A4, A5, A6, DL lub kwadratowe, zawierające nieco szersze informacje o firmie, działalności, produkcie czy innym przedmiocie szkolenia,
  • plakaty – w formacie od B1 do A3 – które możesz powiesić w sali szkoleniowej.

Wybierz format, na którym treści będą przejrzyście uporządkowane, pamiętając o odpowiedniej wielkości czcionki. Zwróć także uwagę, aby nie wybrać zbyt dużego formatu – mogłoby to prowadzić do powstania mało estetycznych, pustych miejsc na materiałach szkoleniowych.

Wydruk materiałów szkoleniowych

Drukując materiały szkoleniowe warto zwrócić uwagę na rodzaj papieru:

  • do wydruku składanych ulotek i katalogów szytych – najczęściej wykorzystuje się papier kredowy matowy lub błyszczący, o gramaturze 130 g – 250 g,
  • w przypadku plakatów – papier kredowy matowy lub błyszczący o gramaturze 100 g – 250 g lub papier offsetowy o gramaturze 90 g.

Czym wyższa gramatura tym papier jest sztywniejszy, a sam wydruk prezentuje się bardziej estetycznie – co ma oczywiście swoje zalety. Materiały, które uczestnicy zabiorą ze sobą będą służyły im przez długi czas, zachowując nienaganny wygląd, a jakość materiałów szkoleniowych to wyznacznik profesjonalizmu firmy czy Twojego.

Drukując merytoryczne materiały na szkolenie warto współpracować z profesjonalistami, którzy doradzą Ci w każdej z wątpliwych dla Ciebie kwestii. W drukowalnia.pl zespół naszych specjalistów z przyjemnością Ci pomoże – zarówno z przygotowaniem projektu, jak i z wyborem wszelkich parametrów – tworząc dla Ciebie profesjonalne materiały szkoleniowe.Komentarze zostały zamknięte.