Jak przygotować materiały szkoleniowe?

Uporządkowane informacje, jakie chcesz przekazać na szkoleniu stanowią znaczne ułatwienie zarówno dla Ciebie, jako prowadzącego, jak i dla uczestników. W jaki sposób przygotować materiały szkoleniowe w formie ulotek, plakatów czy katalogów, które pozwolą efektywnie przeprowadzić szkolenie i jednocześnie będą stanowiły wartościowe źródło wiedzy dla słuchaczy? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę podczas ich projektowania oraz wydruku.

Projekt graficzny materiałów

Po sprecyzowaniu zakresu informacji zastanów się, w jakiej formie możesz zamieścić je na ulotkach. Infografiki, wykresy czy tabele są tu jak najbardziej wskazane. Informacje przedstawione w taki sposób łatwiej zapamiętać, są zdecydowanie bardziej czytelne i przyjemniejsze w odbiorze. Pamiętaj, aby przygotować także wersję dla siebie – plan szkolenia, dzięki któremu będziesz miał pewność, że przekażesz słuchaczom wszystko, co zaplanowałeś.

Możesz także zlecić wykonanie projektu materiałów szkoleniowych grafikowi. Najlepiej sprawdzi się  drukarnia internetowa online, która świadczy kompleksowe usługi – zlecając wykonanie projektu i wydruk materiałów jednej firmie zaoszczędzisz pieniądze.

Doświadczony grafik zadba o odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych informacji w taki sposób, by:

  • zajmowały optymalną powierzchnię ulotki, plakatu czy katalogu,
  • materiały szkoleniowe były czytelne.

Format i rodzaj papieru

Wybierając rodzaj oraz format materiałów szkoleniowych warto pamiętać, by dopasować je odpowiednio do objętości treści, która ma się na nich znaleźć, ale i zgodnie z ich przeznaczeniem. Jako materiały szkoleniowe najlepiej sprawdzą się:

  • ulotki składane w formacie A4 – składane do: DL, A5, A6 – jako materiały, które uczestnicy będą mogli zabrać ze sobą oraz plan szkolenia dla Ciebie,
  • katalogi szyte – w formacie A4, A5, A6, DL lub kwadratowe, zawierające nieco szersze informacje o firmie, działalności, produkcie czy innym przedmiocie szkolenia,
  • plakaty – w formacie od B1 do A3 – które możesz powiesić w sali szkoleniowej.

Wybierz format, na którym treści będą przejrzyście uporządkowane, pamiętając o odpowiedniej wielkości czcionki. Zwróć także uwagę, aby nie wybrać zbyt dużego formatu – mogłoby to prowadzić do powstania mało estetycznych, pustych miejsc na materiałach szkoleniowych.

Wydruk materiałów szkoleniowych

Drukując materiały szkoleniowe warto zwrócić uwagę na rodzaj papieru:

  • do wydruku składanych ulotek i katalogów szytych – najczęściej wykorzystuje się papier kredowy matowy lub błyszczący, o gramaturze 130 g – 250 g,
  • w przypadku plakatów – papier kredowy matowy lub błyszczący o gramaturze 100 g – 250 g lub papier offsetowy o gramaturze 90 g.

Czym wyższa gramatura tym papier jest sztywniejszy, a sam wydruk prezentuje się bardziej estetycznie – co ma oczywiście swoje zalety. Materiały, które uczestnicy zabiorą ze sobą będą służyły im przez długi czas, zachowując nienaganny wygląd, a jakość materiałów szkoleniowych to wyznacznik profesjonalizmu firmy czy Twojego.

Drukując merytoryczne materiały na szkolenie warto współpracować z profesjonalistami, którzy doradzą Ci w każdej z wątpliwych dla Ciebie kwestii. W drukowalnia.pl zespół naszych specjalistów z przyjemnością Ci pomoże – zarówno z przygotowaniem projektu, jak i z wyborem wszelkich parametrów – tworząc dla Ciebie profesjonalne materiały szkoleniowe.Komentarze zostały zamknięte.