Druk offsetowy – co to jest? Zalety i wady

Druk offsetowy to najczęściej stosowana technologia druku przemysłowego. Wykorzystuje się go zarówno do przygotowania papieru firmowego, wkładów do notesów, plakatów, jak i wizytówek. Nie bez powodu offset cieszy się taką popularnością. Wyjaśniamy, czym właściwie jest oraz jakie są zalety oraz wady druku offsetowego.

Specyfika druku offsetowego

Technologia druku offsetowego opiera się o przeniesienie farby z formy drukowej (matrycy) na papier lub inne podłoże, z wykorzystaniem znajdującego się w maszynie cylindra pośredniego, pokrytego gumą. Cylindry odpowiedzialne są za przeniesienie wybranego koloru farby z odpowiednim kolorem składowym: C – cyjan, M – magenta, Y – żółty, K – czarny, na papier, w który wsiąka. W ten sposób drukiem pokrywane są całe arkusze, które kolejno docina się do pożądanego formatu. Druk offsetowy wykonuje się na dwa sposoby, w których różnią się rodzaje podłoża:

  • arkuszowy – czyli papier w arkuszach,
  • zwojowy – papier w rolkach.

Offset wykorzystuje się do zadruku różnego rodzaju papieru, różniącego się zastosowaniem i niezależnie od tego, czy pokrywa on wkład notesu czy wizytówkę – wyróżnia go nienaganna jakość.

Offset – zalety

Druk offsetowy wykorzystywany jest przez większość drukarni. Z pewnością duże znaczenie ma tutaj fakt, że jest to metoda uniwersalna, jednak jej zalet jest znacznie więcej. Wśród nich znajdują się następujące aspekty:
drukarnia offsetowa

  • jest jedną z najbardziej korzystnych finansowo metod druku w przypadku dużych nakładów, dlatego doskonale sprawdza się podczas wydruku materiałów promocyjnych,
  • optymalnie wysoka jakość – wyrazistość zadruku i dokładne odwzorowanie kolorów oraz detali,
  • wysoka trwałość druku, dzięki czemu zadrukowany papier może zostać poddany uszlachetnianiu,
  • możliwość wydruku wielu kolorów (podstawowych i dodatkowych),
  • możliwość zastosowania wielu rodzajów materiałów, które mogą zostać zadrukowane.

Offset – wady

Mimo szeregu zalet, druk offsetowy ma także wady:

  • konieczność przygotowania formy drukarskiej, co wiąże się z wydłużonym czasem przygotowania nadruku,
  • metoda ta jest nieopłacalna dla niskich nakładów,
  • brak możliwości realizacji wydruków personalizowanych.

Zatem, jeśli zastanawiasz się nad wydrukiem wielu kopii firmowych materiałów promocyjnych, wybierz drukarnię, która oferuje druk offsetowy – najbardziej dla Ciebie opłacalny. W drukowalnia.pl chętnie Ci pomożemy – dopasujemy rodzaj druku odpowiednio do zlecenia, doradzimy, jaki wybrać papier, a także sporządzimy projekt, jeśli go nie posiadasz. Przygotujemy dla Ciebie materiały reklamowe, z którymi zaoszczędzisz pieniądze i zyskasz klientów.Komentarze zostały zamknięte.