Mały słownik poligraficzy

mini_slownik_pojec_poligraficznych

Poligrafia, tak samo jak inne dziedziny ma swój zbiór pojęć i nazw, które często są nieznane dla osób na co dzień nie zajmujących się drukiem czy projektowaniem. Poniżej zamieszczamy słownik z podstawowymi pojęciami z dziedziny druku i poligrafii, które często znajdziesz w drukarni internetowej.

Apla – termin oznaczający pokrycie pewnej, zazwyczaj dużej, powierzchni jednolitym kolorem.

Bigowanie – przegniatanie papieru stosowane w celu ułatwienia składania wydrukowanych materiałów.

CMYK – skrót oznaczający cztery podstawowe farby drukarskie: Cyan (jasnoniebieski), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty), Black (czarny). Skrót ten oznacza też jedną z przestrzeni barwnych, w którym pracuje się przy tworzeniu grafiki komputerowej, na potrzeby druku.

kolory cmyk

MODEL KOLORÓW CMYK

DTP – (Desktop publishing) skrót oznaczający ogół czynności związanych z przygotowaniem na komputerze materiałów, do dalszej obróbki metodami poligraficznymi. Potocznie DTP jest traktowane jako komputerowe przygotowanie materiałów do druku, począwszy od stworzenia projektu, po zastosowanie naświetlarek, czy maszyn drukarskich. Nasz drukarnia online, też posiada swój Dział DTP, w którym zajmujemy się weryfikacją i przygotowaniem plików do druku.

Falcowanie – proces załamywania / składania papieru. Proces ten odbywa się zazwyczaj po liniach bigowania. Falcowanie może być jednokrotne lub wielokrotne.

Foliowanie (laminowanie) – obróbka introligatorska polegająca na pokryciu papieru dodatkową warstwą folii. Dzięki temu produkt nabiera dodatkowych właściwości estetyczne, jest dużo bardziej odporny na czynniki mechaniczne. Foliowanie może odbywać się na zimno jaki i na gorąco, co zależy od zastosowanej techniki. Folie jakie się stosuje są błyszczące, matowe lub półmatowe. Proces ten musi odbyć się przed innymi obróbkami, takimi jak bigowanie, sztancowanie czy krojenie.

Gramatura papieru – jest to waga jednego metra kwadratowego (1m2) papieru. Gramatura papieru często jest mylona z jego grubością (chociaż ma na tą grubość duży wpływ).

Krzywe, grafika wektorowa – grafika stworzona za pomocą linii, krzywych geometrycznych opisanych w przestrzeni. Stosowanie grafiki wektorowej gwarantuje wysoką jakość stworzonych elementów. Obiekty takie można skalować bez jakiejkolwiek straty jakości.

krzywe

TEKST ZAMIENIONY NA KRZYWE

 

Linia cięcia – linia prosta po jakiej gilotyna odcina spady z wydrukowanych ulotek.

Mora – efekt powstający w wyniku nakładania się siatek linii obróconych pod różnym kątem. Efekt mory potęguje się przy skanowaniu wcześniejszych wydruków maszynowych, ponieważ na istniejącą już morę nakłada się obraz pikseli. Z tego powodu zdecydowanie odradzamy drukowanie z skanów wcześniejszych wydruków, ponieważ gotowe wydruki będą słabej jakości.

Pantone – zestaw kolorów firmy Pantone, których stosowanie gwarantuje powtarzalność kolorów niezależnie od czasu i miejsca w jakim się drukuje. Farby te są farbami dodatkowymi i kupuje się je osobno. Bardzo często kolory Pantone nie mają swoich odpowiedników w palecie cmyk.

pantone

POJEMNIKI FARB PANTONE

Pasery – często mylone z liniami cięcia. Pasery mają najczęściej kształt koła na którym jest znajdują się dwie prostopadłe linie. Służą one spasowaniu wszystkich kolorów na maszynie drukującej i znajdują się poza projektami. Nie ma potrzeby ich dodawania do projektów, bo najczęściej dodaje się je w dziale DTP/CTP drukarni i mają zastosowanie na całym arkuszu drukarskim.

Proof – wydruk próbny, będący wzorem kolorystycznym dla druku właściwego. Wydruk taki wykonuje się z tych samych plików, które posłużą do druku całego nakładu, na specjalnie skalibrowanych maszynach i odpowiednim podłożu (papierze).

Raster – obraz złożony z jednotonowych kropek różnej wielkości. Nałożenie na siebie kilku jednokolorowych obrazów rastrowych cmyk daje pełno kolorowy wydruk.

RGB – skrót (od angielskich nazw kolorów R – red, G – green, B – blue)oznaczający modelu kolorów zaczerpnięty . Kolory w tym modelu powstają poprzez świecenie o różnej jasności diód – czerwonej, zielonej i niebieskiej. Zestaw takich trzech diód jest nazywany jest pikselem. Kolor w tym modelu powstaje przez świecenie, a wyłączenie ich daje kolor czarny.

rgb_model

MODEL KOLORÓW RGB

Rozmiar brutto – jest to rozmiar który jest przeznaczony do druku i zawiera spady.

Rozmiar netto – jest to rozmiar końcowy jaki zamawia klient. Gotowy produkt po obróbce introligatorskiej.

Spad – część projektu przeznaczona do obcięcia, znajdujący się poza formatem docelowym publikacji. Stosuje się go aby obszar (docelowy) druku dochodził do krawędzi gotowego wydruku. Projekt ze spadami to format brutto, format (docelowy) po obcięciu spadów, to format netto.

Znacznik cięcia – najczęściej linia znajdująca się za spadem (nie powinna znajdować się na projekcie), ułatwiająca prawidłowe odcięcie spadów.Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.