Krzywe czcionki

krzywe_czcionki

Pierwszym branżowym żartem jaki poznałem jako grafik, była niecenzuralna gra słów o “skrzywieniu” czcionek.

W dziale weryfikacji plików, często na pierwszy rzut oka widać, które projekty przygotowane są przez amatorów, a które przez osoby znające się na temacie. Amatorzy bardzo często nie wiedzą, że należy zamienić czcionki na krzywe, a zawodowcy o tym co najwyżej zapominają. Taka różnica.

Zamiana na krzywe czcionek w pliku otwartym (ai, cdr), przeznaczonym do druku jest konieczna i nie ma tu wyjątków. Celem tego zabiegu jest zapewnienie pełnej zgodności wydruku z tym co przygotował grafik.

krzywe2

Czcionki w oryginalnym projekcie (1), który otworzymy na innym komputerze bez zainstalowanego tego zestawu fontów, zamieniają się na czcionki zastępcze  (2), co kompletnie zmienia wygląd projektu.

Należy mieć na uwadze, że czcionki wykorzystywane przy projektowaniu, są zainstalowane lokalnie, na komputerze za pomocą którego wykonuje się projekty i programy graficzne korzystają właśnie z tych zasobów. Próba otworzenia pliku na innym komputerze (np. w drukarni internetowej) kończy się komunikatem o braku czcionki i w efekcie zastąpienie jej inną, dostępną czcionką.

krzywe

Ten sam tekst, pisany tą samą czcionką na jednym komputerze (1), może się różnić wyglądem na drugim komputerze (2). Przyczyną może być inna wersja czcionki czy ustawienia składu samego programu.

Nieco inną sytuację mamy gdy na komputerze na którym otwieramy projekt przygotowany na innym sprzęcie, ale mamy zainstalowane te same czcionki. Teoretycznie wszystko powinno być w porządku. Niestety często tak nie jest, a powodów jest kilka. Po pierwsze, tak samo nazywająca się czcionka może mieć kilka wersji różniących się w szczegółach, wersjach regionalnych, glifach. Kolejnym problemem będą ustawienia składu, takie jak ligatury, kerning czy style akapitowe/paragrafowe, słowniki czy autokorekty, które mogą być ustawione na poziomie programu, a nie pliku. Efekt końcowy może być taki, że bez żadnego komunikatu o błędzie, cały tekst się rozsypie i poprzestawia.

Często możemy te problemy spotkać również w programach takich jak Word, gdzie kontrola nad składem jest szczególnie trudna ( bez używania znaków podziału, łamania czy przenoszenia jest w zasadzie niemożliwe). Z tych właśnie powodów, plików Worda i podobnych mu programów nie przyjmuje się do druku.

spiro

Czcionki zamienione na krzywe, zmieniają się w opisaną geometrycznie grafikę wektorową. Dzięki takiej zamianie, tekst będzie wyglądał dokładnie tak samo w różnych warunkach.

Prostym i skutecznym lekarstwem na te problemy jest zamienienie czcionek na krzywe. Program graficzny, korzystając z zasobów komputera i ustawień składu zamieni czcionki na opisane matematycznie, skomplikowane obiekty geometryczne, które będą wyświetlane dokładnie tak samo na innych komputerach.

Jedynym mankamentem jest to, że taka zamiana działa tylko w jedną stronę. Czcionek zamienionych na krzywe nie da się z powrotem zmienić na czcionkę, a to wiąże się z brakiem możliwości zmiany. Tylko właśnie o to w tym chodzi – żeby to co przekształcimy na krzywe, nie zmieniło się już w żaden sposób.Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.