Do czego służy proof cyfrowy

proof

Na początek należy się wyjaśnienie czym jest proof.
Proof, to certyfikowany wydruk, będący dokładnym odwzorowaniem kolorystycznym przygotowanego pliku. Wykonuje je się na specjalistycznych maszynach wysokiej klasy.

Proofem nie może być natomiast wydruk z drukarki domowej, nie spełnią tutaj swojej roli zaawansowane drukarki laserowe czy odbitki fotograficzne. Te wszystkie wydruki zazwyczaj wyglądają ładnie, ale niewiele mają wspólnego z rzeczywistym odwzorowaniem kolorów przygotowanych w projekcie.

color_probe

Certyfikowany wydruk próbny wykonuje się właśnie w celu zachowaniu zgodności kolorystycznej. Drukarnia internetowa, dysponując takim wydrukiem, wykona zlecenie zgodnie z takim wzorcem.

Oczywiście zanim proof trafi do drukarni, to powinien on być zaakceptowany przez klienta końcowego czy grafika. Jeśli kolory jakie przedstawia wydruk próbny mijają się z oczekiwaniami, to należy plik poprawić i wykonać kolejny proof.

Pamiętajmy, że:
Zadaniem drukarza jest jak najwierniejsze odwzorowanie kolorów, zgodnie z parametrami jakie są opisane za pomocą pliku produkcyjnego. Nie ma możliwości drukowania zgodnie z obrazem jaki jest wyświetlany na monitorze grafika 300 km od do drukarni lub wyobrażeń jakie o kolorze ma klient końcowy.

Dlatego dostarczenie proofa jest w niektórych przypadkach takie istotne. Drukarnia, sama z siebie nie wykonuje proofów. Jest to usługa dodatkowa i płatna. Warto o takim wydruku próbnym pamiętać, szczególnie przy zleceniach o dużej wartości lub w takich w których kolor ma niezwykle duże znaczenie.

colour_proofing

Proof zabezpiecza grafika przed popełnieniem błędów projektowych oraz obrazuje zleceniodawcy rzeczywisty wygląd zlecenia, który może zaakceptować. Klient końcowy na podstawie takiego wydruku ma podstawy żądać od drukarni, bardzo konkretnych i namacalnych efektów (przynajmniej w zakresie koloru). Z trzeciej strony drukarnia ma dokładny wzorzec kolorystyczny i wie jakie są oczekiwania klienta.

Średnia cena wykonania proofa w formacie A4, to 35 zł. To jest cena, za którą można oszczędzić wiele kłopotów i dużo, dużo większe pieniądze.Dodaj komentarz

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.