ulotki a6 5000
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
(1) WYPEŁNIJ FORMULARZ I WYŚLIJ ZAMÓWIENIE (2) DOKONAJ PŁATNOŚCI ELEKTRONICZNEJ JEŻELI TAKA ZOSTAŁA WYBRANA (3) WGRAJ PLIKI DO ZAMÓWIENIA
Tu jesteś: Drukowalnia > Pomoc technicza > Co to spady, jaki mają wpływ na prawidłowy wydruk?

Co to spady i margines bezpieczeństwa, jaki mają wpływ na prawidłowy wydruk?

Spady

Spadem drukarskim określany jest zadrukowany obszar (najczęściej wąski pasek) arkusza, który zostaje odcięty w trakcie procesów wykończenia wydrukowanych materiałów w introligatorni.

 

W projektach w których tło jest inne niż białe (czyli jest zadrukowane dowolnym kolorem lub są to elementy grafiki) i dochodzi do krawędzi projektu, zastosowanie w takim projekcie spadów jest koniecznością. Powodem jest pewna niedokładność urządzeń introligatorskich, takich jak gilotyny i krajarki oraz tego, że materiały są przeważnie cię te z tzw. stosu przez co między poszczególnymi arkuszami występują mikroprzesunięcia. Rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie spadu. Wszystkie drukowane elementy dochodzące do marginesu dokumentu muszą zostać rozszerzone, tak, aby wychodziły od 2 do 5 mm poza brzegi dokumentu w formacie netto (rozmiaru końcowego, który jest zamawiany w drukarni) w zależności od specyfikacji podawanej przez poszczególną drukarnię.

 

Spady to z punktu widzenia przygotowania materiałów do druku, jeden z podstawowych elementów, a zarazem jeden z najczęściej, jak nie najczęściej pomijanych elementów w plikach dostarczanych do druku. Zaplanowane na początku nie stanową w zasadzie żadnego problemu na etapie projektowania. Natomiast ich brak w drukarni w większości przypadków uniemożliwia poprawny druk i jest powodem do odrzucenia plików na etapie weryfikacji.

 

Marginesy bezpieczeństwa

Marginesem bezpieczeństwa nazywa się pole między krawędzią zewnętrzną formatu netto (formatu docelowego), a częścią wewnętrzną projektu. To pole zazwyczaj ma od 3 do 5 mm. Wszystkie ważne elementy projektu nie powinny wychodzić poza pole bezpieczne projektu. Wszystkie elementy znajdujące się na marginesie bezpieczeństwa, w trakcie obróbki introligatorskiej mogą zostać obcięte, co jest spowodowane pewną niedokładnością gilotyn i krajarek oraz specyfikacji cięcia ze stosu.

 

Stosowanie bezpiecznej odległości od krawędzi projektu ma duże znaczenie również w trakcie procesów wykończeniowych i nie stosowanie ich przysparza dużo problemów w introligatorni.

Prawidłowo przygotowany do druku projekt powinien uwzględniać:

spad opis
 1. Pole bezpieczne ulotki, w którym powinny znajdować się wszystkie ważne elementy i teksty.
 2. Margines bezpieczeństwa, elementy znajdujące się na tym polu mogą zostać obcięte.
 3. Spad, pole które zostanie obcięte w trakcie obróbki introligatorskiej, a powinny znaleźć się na niej wszystkie elementy, które mają dochodzić do krawędzi gotowej ulotki.
 4. Teksty, logotypy oraz inne ważne elementy projektu aby nie zostały obcięte nie mogą wykraczać poza tzw. pole bezpieczne.
 5. Podlewki i inne elementy mające dochodzić do krawędzi gotowej ulotki muszą znaleźć się na spadzie.
 6. Znaczniki cięcia (nie są konieczne w projekcje).

Linie cięcia i spady po obcięciu:

spad opis
 1. Linia cięcia - w trakcie obróbki, po liniach cięcia zostają obcięte spady i w ten sposób uzyskuje się gotowe materiały w formacie netto.
spad opis
 1. Ulotka po obcięciu spadów w formacie netto (format docelowy).
 2. Obcięte spady (prawidłowo przygotowane).

Błędy wynikające z niestosowania spadów i marginesów bezpieczeństwa

spad opis
 1. Projekt bez przygotowanych spadów.
 2. Brak spadów powoduje przycięcie właściwego, docelowego projektu.
 3. Brak spadów skutkuje pozostawieniem białych pasków na brzegach gotowych ulotek.

 

Błędy przedstawione w pkt. 2 i 3 będą występowały naprzemiennie i losowo we wszystkich ulotkach z jednego pakietu jeśli w projekcie nie będzie spadów.

spad opis
 1. Pole bezpieczne ulotki, w którym powinny znajdować się wszystkie ważne elementy i teksty.
 2. Margines bezpieczeństwa, elementy znajdujące się na tym polu mogą zostać obcięte.
 3. Spad, pole które zostanie obcięte w trakcie obróbki introligatorskiej, a powinny znaleźć się na niej wszystkie elementy, które mają dochodzić do krawędzi gotowej ulotki.
 4. Logotyp dochodzi do linii cięcia, a nie powinna wykraczać poza pole bezpieczne.
 5. Teksty i ważne elementy znajdują się poza polem bezpiecznym.
 6. Ważne elementy znajdujące się poza polem bezpiecznym zostały w trakcie obróbki introligatorskiej przycięte lub obcięte.
 7. Ulotka po obcięciu spadów ma właściwy wymiar docelowy (wymiar netto). Umieszczenie ważnych elementów poza obszarem bezpiecznym, spowodowało ich całkowite lub częściowe obcięcie.

Powiązane podstrony i tematy ze "spady", "marginesy"


Kontakt:
Drukowalnia ™
ul. Kukułek 41
41-200 Sosnowiec

tel: 32 790 5251
e-mail: info@drukowalnia.pl
(w dni robocze 8.00-16.00)