ulotki a6 5000
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
(1) WYPEŁNIJ FORMULARZ I WYŚLIJ ZAMÓWIENIE (2) DOKONAJ PŁATNOŚCI ELEKTRONICZNEJ JEŻELI TAKA ZOSTAŁA WYBRANA (3) WGRAJ PLIKI DO ZAMÓWIENIA
Tu jesteś: Drukowalnia > Pomoc technicza > Kolory w jakich powinny być przygotowane pliki?

Kolory do druku

Projekt musi być przygotowany w kolorach CMYK.

 

Standardowy druk offsetowy jest wykonywany z użyciem kolorów CMYK. Pliki przygotowane w innych kolorach niż CMYK zostaną automatycznie zamienione na kolory CMYK. Taka konwersja jest niekontrolowana, a różnica w kolorach może być znacząca, dlatego wymagane jest przygotowanie plików w kolorach CMYK.

 

Jak powstaje kolor?

Kolory CMYK

CMYK - to powszechnie używany skrót oznaczający model kolorów. Skrót ten pochodzi od liter kolorów tworzących ten model: Cyan (błękitny), Magenta (purpurowy), Yellow (żółty), Key (czarny). Drukowanie z wykorzystaniem kolorów CMYK nazywa się procesem czterokolorowym. W tym modelu, kolor powstaje przez odbicie światła od zadrukowanej powierzchni. Ponieważ w praktyce połączenie CMY daje kolor ciemny brązowy, zastosowano dodatkowy kolor K (czarny), aby uzyskać mocno nasycony kolor czarny. Należy zaznaczyć, że zastosowanie w druku tylko K, daje ciemny grafit, a nie pełną czerń.

 

Kolory RGB

RGB - to skrót modelu kolorów zaczerpnięty od angielskich nazw kolorów R - red (czerwony), G - green (zielony), B - blue (niebieski). Kolory w tym modelu powstają poprzez świecenie o różnej jasności diód - czerwonej, zielonej i niebieskiej. Zestaw takich trzech diód jest nazywany jest pikselem. Kolor w tym modelu powstaje przez świecenie, a wyłączenie ich daje kolor czarny.

 

ulotka a4 do a5

Różnica między RGB, a CMYK i kwestia druku

Nigdy nie można jednoznacznie stwierdzić, jak dany kolor widziany na monitorze będzie wyglądał na wydruku. Zawsze podczas konwersji kolorów z modelu RGB do modelu CMYK zachodzi pewna zmiana. Wierne zachowanie kolorów podczas konwersji jest fizycznie niemożliwe, ponieważ urządzenia wykorzystujące model RGB oparte są na zupełnie innej od urządzeń CMYK zasadzie działania. Niektóre kolory ulegają znacznym zmianom podczas ich przekształcania do modelu CMYK. Kolory te nazywane są kolorami spoza gamy barw modelu CMYK.

 

Nawet drukując dokumenty i prace przy użyciu drukarek, które do druku wykorzystują tusz koloru czerwonego, zielonego lub niebieskiego, uzyskane kolory nie będą wyglądały tak samo jak na ekranie, ciągle z tego samego powodu - fizyczna natura światła odbitego, a światło emitowane przez monitor jest zupełnie inna.

drukarnia online ulotki drukarnia online ulotki
Różnica między paletą RGB, a paletą CMYK na tle kolorów widzianych przez ludzkie oko. Efekt automatycznej zamiany kolorów RGB na CMYK, jeśli kolory te znajdują się poza wspólną częścią palety.

Zamiana RGB na CMYK - przykłady

W drukarniach z plikami postępuje się na dwa sposoby. Pierwszy to odsyłanie plików do klienta, aby sam poprawił ten błąd. Drugi, częściej spotykany to automatyczna zamiana kolorów RGB na kolory CMYK. Jest to jednak proces automatyczny, a co za tym idzie nie kontrolowany. Efektem takiej zamiany może być znaczna różnica w kolorach. Z tego samego powodu zalecane jest przygotowanie projektów od samego początku w palecie CMYK, dzięki czemu można zaoszczędzić na ewentualnych późniejszych poprawkach.

drukarnia online ulotki ulotki reklamowe tanio
Różnica w barwach po zastosowaniu automatycznej konwersji z RGB na CMYK. Kolory straciły nasycenie cechujące urządzenia pracujące w modelu RGB. Różnica po konwersji z RGB na CMYK. Kolory, które nie mają odpowiedników w CMYK, półtony zostały spłaszczone.

Powtarzalność kolorów w druku CMYK

Jednym z problemów jakie związane są z drukiem offsetowym czterokolorowym jest powtarzalność kolorów, a raczej jej brak. Spowodowane jest to bardzo wieloma czynnikami jakie mają wpływ na druk: papier (różni dostawcy, różne rodzaje), farby, temperatura otoczenia, wilgotność powierza i papieru, człowiek, ustawienia maszyny. Do tego dochodzi rozpiętość w czasie. Idealne spasowanie tych czynników jest praktycznie niemożliwe.

 

ulotki najtaniej

 

Na powtarzalność druku ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest papier na jakim drukowane są projekty. Do różnych podłoży i rodzajów wykończenia należy stosować różne profile. Przedstawione zdjęcia obrazują różnice jakie powstają w druku z jednego, identycznego projektu na różnym rodzaju papieru i przy dodatkowym wykończeniu:

  1. Druk na papierze powlekanym (np. kredowym) oddaje najlepiej wszystkie barwy.
  2. Druk na papierze nie powlekanym (np. offsetowym) pochłania więcej farby, przez co kolory robią się wyblakłe.
  3. Druk na papierze powlekanym pokryty laminatem. Laminat daje efekt większego nasycenia kolorów i przyciemnienia obrazu.

Kontakt:
Drukowalnia ™
ul. Kukułek 41
41-200 Sosnowiec

tel: 32 790 5251
e-mail: info@drukowalnia.pl
(w dni robocze 8.00-16.00)