ulotki a6 5000
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
kontakt drukowalnia32 790 5251 | 8.00-16.00 dni robocze | e-mail:info@drukowalnia.pl
(1) WYPEŁNIJ FORMULARZ I WYŚLIJ ZAMÓWIENIE (2) DOKONAJ PŁATNOŚCI ELEKTRONICZNEJ JEŻELI TAKA ZOSTAŁA WYBRANA (3) WGRAJ PLIKI DO ZAMÓWIENIA
Tu jesteś: Drukowalnia > Pomoc technicza > Praca z czcionkami

Praca z czcionkami

Minimalny stopień pisma dla czcionek

Zastosowanie w projekcie zbyt małego stopnia pisma lub najmniejszego możliwego stopnia pisma dla czcionek jednoelementowych (np. Arial) dla czcionek dwuelementowych (np. Times New Roman) i dla odmian light, powoduje niewyraźny druk tekstu, a litery kolorowe mogą być niespasowane i nieczytelne. Również drukowanie tekstów w kontrze musi uwzględniać to, aby czcionki były w odmianie pogrubionej lub miały odpowiedni stopień pisma.

ulotki a6 najtaniej

 

tanie ulotki sosnowiec

ulotki najtaniej a5

Zastosowanie zbyt małych krojów pisma w poszczególnych przypadkach ma różne konsekwencje. Błędy pojawiają się dopiero po wydruku, kiedy na poprawki jest już za późno.

Różne zastosowania czcionek na przykładzie fontów jednoelementowych (Arial) i dwuelementowych (Times New Roman). Zawsze trzeba pamiętać, że różne kroje pisma są czytelne dopiero od pewnej wielkości.


Drukowanie tekstu w kolorze czarnym składającym się z jednej i kilku farb

Aby w druku CMYK uzyskać nasyconą czerń stosuje się mieszankę wszystkich kolorów. Można by pomyśleć, że tak samo powinno się czynić w przypadku czarnego tekstu. Niestety nie, czarny tekst w projektach powinien składać się tylko i wyłącznie z koloru czarnego (100 K). Ma to związek z tym, że czcionki to są bardzo drobne elementy i nawet mikroskopijne przesunięcia płyt drukarskich skutkują rozjechaniem się tekstu, a w efekcie może sprawiać wrażenie niewyraźnego tekstu.

 

Nadruk czcionek w kolorze czarnym

Ważnym elementem jest zadawanie atrybutu nadruku czarnym czcionkom, które będą drukowane na każdym innym tle niż białe lub składające się tylko z czarnej farby. Jeśli czarna czcionka, składająca się z 100 K (czyli prawidłowo przygotowana), nie ma zadanego nadruku to całe tło pod nią zostanie wybrane i czarny zostanie nałożony na biały kolor. Przy minimalnych przesunięciach matryc, które zdarzają się bardzo często mogą pojawić się niespasowania i "świecące" białe pola.

 

Ustawienia nadruku powoduje nadruk całości tła, bez wybierania elementów pod druk czarnej czcionki, a czarny tekst jest nadrukowany na to tło. Dzieje się to dzięki temu, że druk poszczególnych kolorów na określoną kolejność, a kolor czarny drukowany jest jako ostatni.

 

ulotki a5 najtaniej

tanie ulotki a6

1. Drukowanie tekstu czarnego tylko z czarnej farby zapewnia najlepszą przejrzystość i czytelność tekstu. 2. Druk czarnego tekstu, który składa się z kilku kolorów składowych pogorsza jego czytelność co jest efektem nie spasowania się kolorów drobnych elementów.

1. Brak opcji nadruku skutkuje wybraniem spod czarnych (100K) liter tła. Efektem tego zabiegu jest "świecenie" białych pól wokół tekstu. 2. Czarny tekst z opcją nadruku jest drukowany jako ostatni na istniejące tło. Dzięki temu tekst jest czytelny.

 

Tekst wektorowy, a tekst zrasteryzowany

Na czytelność tekstu ma wpływ kilka czynników, a jednym z nich jest to czy tekst jest zapisany w postaci wektorowej lub czy jest to tekst zrasteryzowany.

 

Wszystkie fonty zainstalowane w komputerze są przygotowane w postaci wektorowej, czyli są opisane jako obiekty geometryczne w dwuwymiarowej przestrzeni. Dzięki temu można je skalować w nieskończoność nie tracąc nic na ich jakości. Tekst zrasteryzowany, tak jak cała grafika rastrowa, ma ograniczone możliwości powiększania. Jest to spowodowane tym, że na danej powierzchni dysponujemy określoną, konkretną ilością punktów. Taką zależność (ilość punktów na danej powierzchni), nazywa się rozdzielczością. Im większe powiększenie (czyli niższa rozdzielczość) tym bardziej kanciasty otrzymujemy otrzymujemy obraz/wydruk.

 

Aby efekty rasteryzacji tekstu nie były widoczne dla ludzkiego oka zaleca się przygotowanie materiałów w rozdzielczości min. 300 dpi. Mimo wszystko, należy pamiętać, że tekst zrasteryzowany przeważnie jest gorszej jakości niż tekst w postaci wektorowej.

 

ulotki drukowanie online  

[1] Tekst oparty na wektorach można skalować w nieskończoność, bez obawy o utratę jakości. [2] Tekst zrasteryzowany zawsze składa się z grupy pikseli (kwadratów), przez co tekst traci na ostrości. Ponadto skalowanie takiego tekstu pogarsza jego jakość.

 

Kontakt:
Drukowalnia ™
ul. Kukułek 41
41-200 Sosnowiec

tel: 32 790 5251
e-mail: info@drukowalnia.pl
(w dni robocze 8.00-16.00)